Bezpłatna Naziemna Telewizja Cyfrowa DVB-T W 2010 roku rozpoczął się w Polsce proces systematycznego uruchamiania nadajników Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T. Oferujemy Państwu Montaż i uruchomienie Darmowej Naziemnej Telewizji Cyfrowej, oraz na Państwa życzenie zakup i instalację niezbędnych urządzeń do obioru DVB-T. Czemu w Polsce wprowadzamy NTC? Zgodnie w wymogami Unii Europejskiej, oraz w celu racjonalizacji wykorzystania fal radiowych w krajach członkowskich, tradycyjna telewizja znana od lat mieszkańcom Europy została definitywnie wyłączona do 31 lipca 2013. Telewizja cyfrowa znana jest na świecie od dawna w przekazie satelitarnym, oraz odbiorcom telewizji kablowych. Koncentrując się na telewizjach skierowanych do Polskiego widza, telewizja satelitarna oferuje ok 20 programów TV nadawanych w wersji niekodowanej. Nie ma jednak wśród tych kanałów najbardziej popularnych znanych odbiorcom naziemnej telewizji analogowej takich jak TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, itp. Kanały te dostępne są za dodatkową opłatą w podstawowych pakietach satelitarnych platform cyfrowych, oraz telewizji kablowych. Obecna telewizja analogowa nie zapewniała wszystkim mieszkańcom Polski odbioru programów naziemnych, a jeśli ten odbiór jest możliwy, to jakość pozostawia wiele do życzenia - odbicia, śnieżenie. W telewizji cyfrowej większość problemów znanych widzom telewizji analogowej przestała występować. - Obraz i dźwięk jest w doskonałej jakości, porównywalnej do materiałów odtwarzanych z płyt DVD.
- Istnieje możliwość nadawania równolegle kilku ścieżek dźwiękowych, np. oryginalnej lub z lektorem.
- Istnieje możliwość nadawania napisów włączanych przez użytkownika w zależności od wybranej ścieżki dźwiękowej (np. widz wybiera ścieżkę oryginalną i włącza tłumaczenie napisami)
- Wraz z treścią telewizyjną, nadawany jest przewodnik po programach, czyli zdecydowanie bardziej wygodna forma przeglądania programu telewizyjnego niż w teletekście.
- Na jednym dotychczasowym analogowym kanale telewizyjnym można przesłać do 8 kanałów cyfrowych, co zwiększa możliwość przesyłu ilości kanałów telewizyjnych. Kanał przez który przesyłamy 8 kanałów cyfrowych nazywamy multiplexem (lub potocznie MUX).
- Możliwe jest nadawanie kanałów w wysokiej rozdzielczości HD.
- Od 8.06.2012 TVP uruchomiła emisję swoich głównych kanałów w standardzie HbbTV, czyli równoległego przekazywania multimedialnych treści z internetu na ekranie telewizyjnym.
Wszystkie te czynniki mają zdecydowaną przewagę nad telewizją analogową, stąd zapewne decyzja Unii Europejskiej o przejściu w całości w krajach członkowskich na nadawanie cyfrowe. Jakie kanały nadawane są w większości regionów Polski południowej w tym w Krakowie: - MUX 2 PASMO UHF (regularna emisja rozpoczęła się 31.07.2011): Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls2, Super Polsat
- MUX 3 PASMO UHF (regularna emisja rozpoczęła się 27.10.2011): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP INFO HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka
- MUX 1 PASMO UHF (regularna emisja rozpoczęła się 31.05.2012): TVP ABC, Stopklatka TV, Fokus TV, ATM Rozrywka, TTV, 8TV, Polo TV, TV Trwam
- MUX 8 PASMO VHF (regularna emisja rozpoczęła się w listopadzie 2016r): Nowa TV, Metro TV, WP, Zoom TV. W tym MUX pozostały 3 wolne kanały dla TVP, które jeszcze nie są przez nadawcę wykorzystywane. Dodatkowo w MUX 8 przewidziano możliwość uruchomienia treści pochodzących z internetu w standardzie HBBTV. Na ten cel emitowanych jest 7 dodatkowych kanałów. Na jednym z nim nadaje już swoje treści operator techniczny multiplexu, firma Emitel.
MUX3 w całości przeznaczony jest na kanały TVP. W dniu 31.05.2012 uruchomiono emisję kanału TVP1 HD w mux1, który zastąpił dotychczasowy kanał TVP1. W dniu 1.06.2012 uruchomiono emisję kanału TVP2 HD, który zastąpił nadawany w mux3 kanał TVP2. Równolegle z mux3 został usunięty kanał TVP Info Kraków, który od dnia 31.05.2012 rozpoczął regularną emisję w ramach mux1. W dniu 15.02.2014 przeniesiono wszystkie kanały TVP do MUX3. W MUX1 pozostał jedynie TVP ABC. Wszystkie wymienione kanały nadawane są w wersji NIEKODOWANEJ, czyli widz nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za ich oglądanie. W przyszłości zapowiadane jest uruchomienie kolejnych Multiplexów. Co trzeba zrobić aby móc oglądać kanały w wersji cyfrowej - Wymienić/zainstalować anteny telewizji naziemnej, umożliwiającą odbiór zarówna pasma UHF, jak i VHF.
- Posiadać odbiornik telewizyjny umożliwiający odbiór cyfrowy w standardzie MPEG-4. Odbiornik taki powinien posiadać tuner DVB-T MPEG-4 H.264/AVC.
- Posiadacze starszych odbiorników, lub nowych ale kupionych bez tunera MPEG-4, mogą dokupić zewnętrzny tuner cyfrowy DVB-T MPEG-4 H.264/AVC i podłączyć w odpowiedni sposób do odbiornika telewizyjnego. Koszt takiego odbiornika w zależności od marki, dostępnych funkcji waha się w przedziale od 80zł do 200zł.
Więcej informacji można uzyskać na stronie cyfryzacja.gov.pl
Instalacje anten satelitarnych Wykonujemy także instalacje anten satelitarnych. Do instalacji wykorzystujemy profesjonalne mierniki sygnału. Zadaj pytanie
|